تبلیغات
 کتابخانه آیه الله خامنه ای شهرستان زرند - طرح کتابخوان ماه

طرح کتابخوان ماه

 

در راستای اجرای منویات مقام معظّم رهبری (دام ظله العالی) در خصوص لزوم معرفی و در اختیار گذاشتن كتاب خوب و سالم برای پرورش فكری جامعه و نیز اقدام عملی در مسیر اجرای سیاست‌های سال 1395 نهاد (سال خواندن)، طرح كتاب خوان ماه به همت اداره كل فرهنگی نهاد با اهداف زیر به اجرا در می آید:

 


اهداف طرح:

1. معرفی منابع برتر در راستای ترویج مطالعه مفید در جامعه.

2. ترویج فرهنگ كتابخوانی برای تحقق افزایش سرانه مطالعه در بین اقشار مختلف جامعه.

3. در نظر گرفتن نیازهای مطالعاتی اقشار مختلف جامعه و معرفی كتاب‌های مفید برای آن نیاز‌ها.

4. در دسترس قراردادن منابع مفید برای اقشار مختلف جامعه با خریداری این منابع برای كتابخانه‌های عمومی.

5.تلاش در مسیر حل معضلات فرهنگی و اجتماعی جامعه و ارتقای فضایل اخلاقی و فرهنگ عمومی از طریق مطالعه منابع مفید و ارزشمند.

6. برقراری عدالت اجتماعی و فرهنگی با برگزاری طرح های متنوع فرهنگی و ترویجی در اقصی نقاط كشور اعم از مناطق برخوردار و كمتر برخوردار.

 

معرفی طرح:

در این طرح ابتدا برای هر ماه 4 عنوان كتاب با ملاحظاتی كه در ادامه ذكر می‌شود برای اقشار مختلف و در موضوعات و مناسبت‌های مختلف انتخاب می‌شود و به منظور ترویج فرهنگ مطالعه و تحقق اهدافی كه عنوان شده است با محوریت آن 4 كتاب فعالیت‌های كتاب‌ محور متنوعی انجام‌ می‌گیرد. تمركز بر این 4 كتاب با توجه به دقّت عملی كه برای گزینش آن‌ها انجام شده است و تلاش برای خوانش آنها با برگزاری طرح‌های متنوع كتاب‌ محور برای سلایق مختلف و اقشار گوناگون باعث می‌شود تا ضمن ارتقای میزان نرخ مطالعه مفید، برخی معضلات فرهنگ و اجتماعی نیز در سایه‌ آگاهی رسانی كتاب‌ها مرتفع شود، إن شاء الله.

طریق گزینش كتاب :

برای هر ماه 4 كتاب برابر الگوهای زیر گزینش خواهد شد.

1.       برخی از كتابها از بین كتاب های تازه منتشر شده در سال 94 و 95 انتخاب می شود .

2.       موضوع كتاب باید از لحاظ فرهنگی دارای اولویت باشد. (موضوعاتی نظیر سبك زندگی ایرانی اسلامی از جمله ازدواج، تربیت فرزند، اخلاق اجتماعی، سلامت و...)

3.       بخش دیگری از كتاب ها متناسب با مناسبت های ملی و مذهبی مصوب و درج شده در تقویم رسمی كشور انتخاب می گردد.

4.       بخش دیگری نیز از بین كتب جذاب در حوزه كودك و نوجوان با موضوع داستانی، علمی و دینی می باشد.تاریخ : سه شنبه 31 فروردین 1395 | 01:43 ب.ظ | نویسنده : کتابداران کتابخانه | نظرات

  • paper | شوم | پارک ایران